www.voruta.lt
Knygynų lentynas jau pasiekė „13 lietuvių liaudies pasakų apie raganas“ – tai pirmasis šalyje liaudies pasakų apie raganas rinkinys. Jis iliustruotas originaliomis dailininko Ojaro Mašidlausko iliustracijomis. Vaizdingoje knygoje visos pasakos adaptuotos šiuolaikiniams vaikams, sušvelninti kraupūs istorijų fragmentai. Išskirtinę knygą išleido leidykla „Maketonas“.
Pasak leidinio redaktorės Birutės Talandienės, klasikinėse lietuvių liaudies pasakų versijose drąsiai vaizduojami žiaurumai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl šiuolaikiniai tėvai kartais net neskatina vaikų domėtis lietuvių liaudies kūriniais. Redaktorės pagalba pasakų turinys pritaikytas dabartiniams vaikams – į siužeto vingius įpinta humoro gaida, o itin žiaurios scenos pakeistos subtilesnėmis, istorijų veikėjai savo tikslą pasiekia išmintimi, gerumu, atkaklumu ir be smurto. Rengiant rinkinį išlaikytas visų pasakų autentiškumas.
Leidinys iliustruotas dailininko O. Mašidlausko iliustracijomis, leidžiančiomis kitu žvilgsniu pažvelgti į raganos atvaizdą – šiuolaikišką, tačiau kartu įkūnijantį blogio jėgas. Kiekvienai pasakai sukurtose spalvingose ir intriguojančiose iliustracijose vaizduojamas gėrio triumfas, mažieji skatinami susikurti savitą istorijos paveikslą.
Taip pat skaitykite
Raganų tematika pasirinktina neatsitiktinai
Rinkinio įvadinėje dalyje pateikiamos mokslininko – etnografo Arūno Vaicekausko įžvalgos apie raganos kilmę, jos atsiradimą liaudies pasakų siužetuose ir aptariama, kokią įtaką vaikų auklėjimui turi jiems sekamos siaubo stebuklinės pasakos.
Anot A. Vaicekausko, viena pagrindinių „baisių“ pasakų apie raganas paskirčių būdavo edukuoti vaikus apie tai, kad šalia laimės ir sėkmės žmogų visuomet lydi pavojai ir netektys. Tik sukrečiantys pavydžiai padėdavo susipažinti su realiu gyvenimu. Taip pat pasakos tapdavo pagalbine priemone, padedančia geriau perprasti ir atpažinti savo emocijas, prisitaikyti prie supančios aplinkos.
Raganos – mistinės būtybės, kurių įvaizdis iki pat šių dienų išlikęs nevienareikšmis ir spalvingas. Jos siejamos su kaimo žmonių senuoju tikėjimu ir stebuklinėmis pasakomis. Mūsų protėviai tikėdavo, kad senovėje raganos gyvendavo tarp žmonių ir nuo jų skirdavosi tik išskirtiniais savo gebėjimais. Jas senieji gyventojai atpažindavo tik tapę atsitiktiniais neįprastų įvykių liudininkais, o laikydamiesi tam tikrų draudimų arba patys griebdamiesi magijos – apsisaugodavo nuo kerų.
Tuo tarpu stebuklinių pasakų ragana išsiskirdavo savo nepatrauklia išvaizda ir priklausė žmogui nepavaldžiam laukinės gamtos pasauliui. Savyje ši būtybė nešė grėsmę – žmogus lengvai galėjo pražūti tiek laukinėje gamtoje, tiek nuo piktų raganos pinklių.
Mistinių tautinių motyvų adaptavimas ir pritaikymas šiandien – naujai atgimstanti tradicija. Pastebima vis daugiau liaudies elementų populiariuose teatro, dailės, muzikos kūriniuose. Tradicinėse pasakose užkoduoti simboliai vis dar tebėra aktualūs ir sutinkami kasdienybėje.
Naująjį pasakų rinkinį sudaro 13-a lietuvių liaudies pasakų, tarp kurių ir pačios žinomiausios „Dvylika brolių juodvarniais lakstančių“, „Auksaplaukis ir auksažvaigždė“, „Trys broliai“ bei kitos daugeliui nuo vaikystės puikiai pažįstamos pasakos. Knyga skirta vaikams nuo 7 metų ir visiems, norintiems pasinerti į stebuklingų istorijų pasaulį.
Leidinį galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose, elektroniniuose knygynuose bei pasakų rinkinio leidėjo „Maketonas“ interneto parduotuvėje. Pandemijos metu išleista knyga jau susilaukė pirmųjų skaitytojų dėmesio.