Aušra VIRVIČIENĖ, Vilnius
Prof. Zigmas Zinkevičius išleido knygą „Ukmergės rajono gyvenviečių vardynas. Pavadinimų kilmė“. Tai – dovana gimtajam Ukmergės kraštui. Z.Zinkevičius ištyrė beveik 600 vietovardžių, kuriais pavadinta 700 gyvenviečių, nes rajone yra pasikartojančių pavadinimų. Autorius knygą stengėsi rašyti kiek įmanoma populiariau, kad „suprastų ir mažiau išsilavinę Ukmergės rajono žmonės“. Joje pasakojama ne vien apie gyvenviečių pavadinimų kilmę, bet ir kaip atsirado tiems pavadinimams pagrindą sudarę asmenvardžiai ar vandenvardžiai, nes tai – įdomu.
Dirbdamas šį darbą Z. Zinkevičius nuolat įsitikindavo, kad gyvenviečių pavadinimuose slypinčios asmenvardžių formos yra nepalyginamai autentiškesnės ir patikimesnės už randamąsias rašytiniuose šaltiniuose, „kurias svetimkalbiai raštininkai nesąmoningai, o kartais ir sąmoningai, iškraipė“. Šią nuostatą, pasak autoriaus, „turėtų gerai įsisąmoninti jaunieji mūsų vardyno tyrėjai. Ji daug prisidės prie jų darbo sėkmės“, – susitikime su skaitytojais sakė Z.Zinkevičius. Be to, specialistas knygoje ras vardyno tyrimo metodologijos naujovių, kurios jį sudomins. Reikiamus vietovardžius susirasti skaitytojui padės rodyklė knygos gale.
„Paaiškėjo, kad Ukmergės rajono gyvenviečių pavadinimų daugiau kaip 80 proc., tai yra absoliuti dauguma, yra iš asmenvardžių, – pasakoja prof. Z. Zinkevičius. Ukmergės rajonas dabar yra vienintelis Lietuvoje, kuris turi visų savo gyvenviečių išaiškintą kilmę. Man ir toliau rūpi Ukmergės krašto pavadinimai, tačiau ypač sudomino tai, jog kai kurių švietimo įstaigų, mokyklų pavadinimuose atsispindi štai kas: kaip Ukmergės vadovai stengiasi suniekinti didžiojo savo kraštiečio A. Smetonos vardą ir apskritai jį patį. Pasakysiu tik tiek, kad tuo klausimu aš parašiau nemažą straipsnį, kurį pavadinau „Ukmergės gimnazijos istorija“. Straipsnyje atskleidžiama, kaip buvo klastojami gimnazijos pavadinimai, pati gimnazijos istorija, norint sumenkinti A. Smetonos vardą“, – apgailestavo prof. Z. Zinkevičius.
Taip pat skaitykite
Voruta. – 2012, spal. 27, nr. 22 (760), p. 7.