Autorės nuotraukos
Onutė Gaidamavičiūtė, www.voruta.lt
Nepaisant lietingos vasaros, atėjo Vasaros saulėgrįža, metas, kai žolynai gamtoje patys vešliausi ir kupliausi, o naktys trumpiausios. Apniukusią birželio 19 d. Vasaros saulėgrįžos – Rasos (Rasų) šventė buvo minima ant Altoniškių piliakalnio pagal senuosius lietuvių papročius.
Dar istorikas, etnografas Matas Pretorijus XVII a. II p. rašė, kad jo laikais nadruvių ir šalavių gentys, taip pat ir žemaičiai, turėję paprotį apie Jonines, kai jau pasėja javus, pririšti prie ilgos karties visokių žolių puokštę, tą kartį su linksmybe iškelti ir pritvirtinti prie vartų stulpo, pro kur veš javus. Tokią kartį jie vadinę „kaupole“ arba „kupole“ (nuo žodžio „kupėti“ – vešėti).
Taip pat skaitykite
Tad ant įspūdingo, nuostabią, Nemuno slėnių panoramą atveriančio Altoniškių piliakalnio buvo švenčiama Vasaros saulėgrįža. Altoniškių piliakalnis su gyvenviete (arba Altonos kalnas) – piliakalnis Kauno rajono savivaldybės teritorijoje, prie Altoniškių kaimo, Zapyškio seniūnijoje.
Visi norintys išgyventi visą įstabų vasaros saulėgrįžos gamtos virsmą buvo kviečiami prisijungti nuo 16 val. ir pasiruošti šventei. Buvo pinami vainikai, žolynais puošiami vartai, „Altonės“ bendruomenės-spiečiaus nariai kankliavo, dainavo.
19 val. šventės pradžią skelbė altoniečio krivio Rimo Pakerio pučiamas ragas. Toliau sekė prausynų apeigos. Buvo nusileista prie Ovos upelio, kurio link beeinant buvo aplankytas ir jaunas piliakalnio papėdės ąžuolynas, kurį sodina Altonės bendruomenės-spiečiaus bičiuliai, paminėdami įvairias asmenines šventes – jungtuves, gimtuves… Kalbama, kad yra mintis čia ir pasilaidoti.
Toliau sekė „Altonės“ bendruomenės nario Juozo pradėtas dalijimasis šventąja duonele. Vėliau buvo apeinama kupolė, giedamos sutartinės, atliekamos ugnies apeigos – aukuro – laužo – uždegimas.
Jau sutemus, laužo šviesoje, aidint armonikai bei dainoms, buvo šokami liaudies šokiai.
Vėliau, prieš pat vidurnaktį, dangų nutvieskiant žaibams, griaudint Perkūnui, visi dalyviai žygiavo su deglais iki Nemuno, kuriame kartu su dainomis apie Dunojėlį plukdė vainikus.
Deja, dėl lietaus nepavyko sutikti saulės prie laužo. Dalyviai išsiskirstė apie 1 val. nakties.
Šventėje dalyvavo: Ežerėlio kultūros centro Zapyškio laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Altonė“ (vadovės Jūratė Bytautė ir Miglena Perminienė), sutartinių giedotojų grupė „Devyniaragė“ (vadovė Miglena Perminienė), Ringaudų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Ringauda“ ir sutartinių giedotojų grupė „Gaudė“ (vadovė Liuda Liaudanskaitė).
Džiugu, kad susirinko dalyviai iš daugelio Lietuvos miestų: be Kauno, iš Vilniaus, Panevėžio, Kėdainių. Dalyvavo ir vaikai, ir senoliai. Taip pat buvo ir užsienio svečių: ne tik ukrainiečių, bet ir japonų.
Saulės grąžos šventės ant Altoniškių piliakalnio akimirkas galima pamatyti ir Youtube kanale: https://www.youtube.com/watch?v=lQpfvSMlKT0&ab_channel=Krivis