Ruošiamės Užgavėnėms. Bulviniai blynai

Ruošiamės Užgavėnėms. Bulviniai blynai

Bulviniai blynai. Jolantos Veličkienės nuotraukos

Jolanta Veličkienė, maisto technologė, technologijų edukologė, pedagogė, Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ maitinimo paslaugų profesijų mokytoja, www.voruta.lt

Vienas iš Užgavėnių šventės simbolių jau seniai tapo blynai. Dažniausiai būdavo kepami miltiniai arba tarkuotų bulvių blynai. Tai – vienas populiariausių valgių Europoje. Blynai kepami iš pačių įvairiausių ingredientų, gali būti saldūs arba pikantiški, pagardinti įvairiais padažais ar pagardais.

Tiksliai nėra aišku, prieš kiek tūkstančių metų blynai tapo vienu iš pagrindinių patiekalų mūsų racione, tačiau lietiniai aprašyti net Biblijos Senajame Testamente bei senovės romėnų ir graikų rankraščiuose. 1540 m. rastas pirmasis blynų, tiksliau lietinių, receptas, kuris buvo užrašytas prancūzų kulinarijos knygoje „Livre fort excellent de cuysine“.

Lietuvoje blynai taip pat labai populiarūs ir kepami nuo seno. Šio patiekalo paruošimui reikia vos kelių nebrangių maisto produktų, iš kurių labai greitai galima paruošti puikaus skonio patiekalą. Šiandien blynų rūšių suskaičiuojama tikrai nemažai, tačiau galima išskirti kelias pagrindines, kurios mūsų šalyje sulaukia ypatingai didelio susidomėjimo. Tai: lietiniai, sklindžiai, amerikietiški blyneliai, grikių miltų blynai ir bulviniai blynai. O kur dar Žemaičių blynai, Kėdainių blynai, Kokorai ir kiti blynams priskiriami patiekalai.

Lietiniai yra liejami per visą keptuvę. Nesunkiai paruošiami, gaminti galima su skirtingus įdarais, dažiniais arba padažais.

Sklindžiai yra mielėmis arba soda kildinamos tirštos tešlos delno dydžio blynai, kurie yra gerokai putlesni už kitų rūšių blynus.

Amerikietiški blyneliai Lietuvoje taip pat labai populiarūs. Jie kepami su kepimo milteliais, todėl dažniausiai yra kiek storesni už kitų rūšių blynus. Patiekiami su klevų sirupu ar uogiene.

Grikių blynai yra kepami iš grikių miltų arba iš virtų grikių, kurie pagardinami svogūnais, morkomis bei žalumynais.

Bulviniai blynai kepami iš trintų žalių bulvių. Jie valgomi su grietine ar spirgučiais, tačiau taip pat gali būti patiekiami su lašiša, obuoliene ar kitais pagardais.

Blynų ruošimas yra ganėtinai paprastas, o didelis įvairių receptų pasirinkimas visuomet leidžia atrasti mėgstamiausius.  Siūlome jau ateinantį antradienį iškepti tradicinių bulvinių blynų.

Bulviniai blynai. Jolantos Veličkienės nuotr.

Bulviniai blynai

4–5 didelės bulvės, 1 svogūnas, 1 kiaušinis; 3 valgomi šaukštai miltų arba manų kruopų, žiupsnelis druskos, žiupsnelis pipirų ir džiovinto mairūno. Taukų arba aliejaus kepimui.

Gaminimas:

Bulves nuskuskite, svogūną nuvalykite. Nuskustas bulves ir svogūną sutarkuokite tarka iki vientisos masės. Įmuškite kiaušinį. Į masę įberkite miltų, druskos, juodųjų pipirų ir mairūno. Mairūną dedant į patiekalus, reikia patrinti tarp delnų, kad pasklistų aromatas. Viską išmaišykite. Keptuvėje įkaitinkite riebalus. Šaukštu kabinkite paruoštą bulvių tešlą ir formuokite blynus. Kepkite porą minučių, kol matysis, kad gražiai apskrudo krašteliai. Tuomet atsargiai apverskite ir kepkite dar porą minučių, kol gražiai apskrus. Patiekite su grietine, varškės, grybų padažu, ar kitų padažu.

Druskos pipirų ir kitų gyvenimo prieskonių pagal skonį…

Naujienos iš interneto