Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos kelionė ,,Justino Marcinkevičiaus keliais“…

Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos kelionė ,,Justino Marcinkevičiaus keliais“…

Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos nariai

Jolanta Novopašinienė, Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos narė, Juodšilių ,,Šilo“ gimnazijos lietuvių k. mokytoja, www.voruta.lt

Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos pirmininkės Danguolės Sabienės bei programos koordinatorių Ramutės Zungailienės, Ritos Brazauskienės ir Leonardos Misevič suorganizuota edukacinė kelionė ,,Justino Marcinkevičiaus keliais“ gražiai apvainikavo projekto, skirto Valstybinės lietuvių kalbos metinėms pažymėti, pabaigą. Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos nariams buvo sudaryta puiki galimybė ne tik pakeliauti ir prisiminti vieną žymiausių Lietuvos poetų Justiną Marcinkevičių, palikusį ryškų pėdsaką ne tik sudėtingoje XX a. Lietuvos kultūros istorijoje, bet ir Lietuvos valstybės atkūrimo istorijoje, bet ir pabendrauti, aptarti iškylančius rūpesčius, problemas, pasidalinti patirtimi, naujais sumanymais ir idėjomis.

                     

Pirmoji šios kelionės stotelė – Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka, kur mus pasitiko svetingoji bibliotekos metodininkė Dalia Bredelienė visus užbūrusi ir sužavėjusi meile Justinui Marcinkevičiui ir jo kūrybai. Viešnagė bibliotekoje prasidėjo bibliotekos direktorės Daivos Čepeliauskienės ir Danguolės Sabienės pasveikinimu ir Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos narių Liutgardos Čepienės, Birutės Gaučienės ir Ingos Gučienės literatūrine-muzikine kompozicija, kurioje skambėjo Just. Marcinkevičiaus eilės, atliekamos dainos, jautrūs prisiminimai apie poetą. Po jautrios įžangos metodininkė Dalia Bredelienė supažindino mus su biblioteka, jos istorija ir, žinoma, Justinu Marcinkevičiumi ir jo kūryba.

 Prienų valstybinė viešoji biblioteka buvo įsteigta 1937 m. Tuo metu biblioteka užėmė vieną kambarį, kurio didesnė dalis buvo paskirta skaityklai, o bibliotekoje dirbo tik vienas bibliotekininkas. 2011 m. Prienų rajono savivaldybės tarybos sprendimu viešajai bibliotekai suteiktas žymaus kraštiečio poeto Justino Marcinkevičiaus vardas. Po metų – 2012 m. rugsėjo 28 d., įamžinant poeto atminimą, bibliotekoje atidarytas poeto Justino Marcinkevičiaus memorialinis kambarys, kuriame įsikūrė Genovaitės Marcinkevičienės padovanota poeto asmeninė biblioteka. Joje – 3122 vienetų unikalių dokumentų: knygų, nuotraukų, periodinių leidinių, kitų su įvairiais poeto gyvenimo įvykiais susijusių smulkių spaudinių, kuriuos pats poetas pagarbiai saugojo tarp savo knygų. Daugelis knygų – su dedikacijomis. 2013 m. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešajai bibliotekai suteiktas Lietuviškiausios bibliotekos vardas už įdomias iniciatyvas skaitymo skatinimo srityje ir gimtosios kalbos bei literatūros puoselėjimo tradicijas.

2015 m. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešajai bibliotekai už projektą „Poeto Justino Marcinkevičiaus jubiliejinių metų renginiai jo vardo bibliotekoje“ įteikta „Metų projekto“ nominacija. Įgyvendinant projektą, buvo parengta kilnojama paroda „Justinas Marcinkevičius. Nuo ištakų iki šiandienos“. Ši paroda-tai naujas žvilgsnis į Justino Marcinkevičiaus gyvenimą ir kūrybą per nuotraukas, poeto parašytus ir įvairiomis progomis pasakytus žodžius. Dešimtyje stendų pasakojama apie poeto gyvenimą ir kūrybą, darbinę ir visuomeninę veiklą, bendrystę su Prienų krašto žmonėmis. Su šia paroda mus be galo įdomiai ir išsamiai supažindino Dalia Bredelienė, kuri ne tik pasakojo apie poeto gyvenimą, bet ir daug skaitė, citavo, komentavo  poeto tekstų, pateikė labai įdomių ir vertingų  įžvalgų, interpretacijų.

Antroji stotelė – Važatkiemis, poeto Justino Marcinkevičiaus tėviškė, kur 2013 m. rugsėjo 7-ąją buvo iškilmingai atidengtas ir pašventintas paminklinis akmuo, ant kurio iškalti poeto žodžiai, kuriais pavadintas pasaulyje brangiausias žemės lopinėlis: ,, O tėviške, laukų drugeli margas“.

Kelionę tęsėme  Prienuose, kur aplankėme ,,Žiburio“ gimnaziją, kurios kieme-paminklas Lietuvos partizanams. Keliavome Kęstučio gatve link ,,Žiburio“ kalnelio prie Nemuno – tai vieta, kur stovėjo pirmoji ,,Žiburio“ gimnazija, kurioje mokėsi Just. Marcinkevičius. Pakeliui-namelis, kuriame mokydamasis gimnazijoje, gyveno būsimasis poetas. Aplankėme ir Prienų krašto muziejų, kuriame apžiūrėjome poetui skirtą ekspoziciją. Kelionę po Prienus baigėme aplankę LDK Kęstučio paminklą, kurio atidengimo iškilmėse dalyvavo ir Justinas Marcinkevičius.

Trečioji stotelė-Birštonas, kurį Justinas  Marcinkevičius yra pavadinęs rojaus prieangiu. Pasivaikščioję po ramybe alsuojantį Birštoną aplankėme Nemuno krantinėje stovintį LDK Vytauto paminklą, kurio atidengimo iškilmėse dalyvavo Justinas Marcinkevičius ir kvietė visus eiti paskui Nemuną. Eiti su Nemunu. Kartu su mūsų žeme ir dangumi.

Kelionė Justino Marcinkevičiaus keliais vėl ir vėl leido pajusti  pasididžiavimą mūsų krašto žmonėmis, savo gimtosios šalies grožiu. Nuoširdžiausiai  dėkojame Amerikos lietuvių Cingų fondo vadovui už finansinę paramą, o Danguolei Sabienei, Ramutei Zungailienei, Ritai Brazauskienei ir Leonardai Misevič už nepamirštamą kelionę, puikią nuotaiką, jausmą, kad esi matomas, vertinamas ir reikalingas bei, žinoma, galimybę giliau pažinti vieną žymiausių Lietuvos poetų – Justiną Marcinkevičių.

Naujienos iš interneto