Šiandien apie saulės energetiką daug kalbama ir viešojoje erdvėje, ir privačiose diskusijose. Visgi reikia pripažinti, kad pagrindiniai terminai dažnai painiojami. Štai saulės kolektoriai ar moduliai dažnai įvardijami kaip saulės baterijos, nors iš tikrųjų tai visiškai skirtingi elementai.
Saulės baterija yra saulės elektrinės dalis, atsakinga už sugeneruoto elektros energijos perviršio kaupimą ir saugojimą.
Saulės baterijos veikimas
Saulės elektrinės generuojamas elektros energijos kiekis skiriasi, priklausomai nuo… saulės. Vasaros laikotarpiu tokia elektrinė gali veikti efektyviau, o štai šaltojo sezono metu, kai saulės spindulių mažiau, taip pat mažiau pagaminama ir elektros energijos. Nepaisant sezonų pokyčių, mums elektra yra reikalinga nuolatos. Antra vertus, viso vasarą pagaminamo energijos kiekio taip pat nesunaudojame. Štai čia į pagalbą ateina saulės baterijos.
Taip pat skaitykite
Saulės baterijos veikia sistemoje kartu su saulės moduliais ir inverteriu – tai pagrindinės saulės elektrinės dalys. Jos reikalingos pagaminto elektros energijos pertekliaus kaupimui: baterija elektros energiją sukaupia ir atiduoda naudojimui tada, kai ši yra reikalinga.
Nepriklausomybė nuo elektros tinklų
Saulės baterijos yra alternatyva saulės elektrinės prijungimui prie elektros tinklų, kai sugeneruotos elektros energijos perteklius yra perduodamas saugoti iki kol jo prireiks. Žinoma, tokia elektros tinklų paslauga nėra nemokama. Nors šiuo metu elektros pertekliaus pasaugojimas kainuoja santykinai nedaug, nežinia, kaip bus ateityje. Be to, toks elektros pertekliaus saugojimo būdas „pririša“ prie elektros tinklo, o tai net ir ne visais atvejais yra įmanoma – tam tikrais atvejais gali reikėti didelių investicijų prisijungimui prie elektros tinklo.
Saulės baterijos yra puikia alternatyva, jos suteikia visišką autonomiją. Saulės baterijas galima naudoti visur, kur yra įrengiama saulės elektrinė – nepriklausomai nuo elektros tinklo. Turint sistemoje saulės bateriją, nebūtina prisijungti prie bendro tinklo, o svarbiausia yra tai, kad saulės baterijos elektros energiją saugo nemokamai (neskaitant jų savikainos ir prijungimo kaštų).
Dar vienas privalumas – išvengiama energijos tiekimo pertrūkių, kurių pasitaiko bendrame elektros tinkle. Taip pat galima naudoti ir bateriją, ir elektros tinklą, taip maksimaliai sumažinant riziką kuriam laikui likti be elektros energijos.
Ar saulės baterijos padeda sutaupyti?
Saulės baterijų įrengimui reikalingos investicijos priklauso nuo suvartojamo elektros energijos kiekio, saulės elektrinės galingumo. Kuo didesnį kiekį elektros energijos reikės saugoti, tuo brangiau kainuos saulės baterijos. Nors tai nemaža investicija, ilgalaikiu laikotarpiu ji atsiperka. Sutaupyti taip pat galima ir pasinaudojus valstybės parama saulės elektrinių įrengimui – taip galima kompensuoti dalį saulės baterijos kainos.
Visgi didesnė dalis saulės elektrinių savininkų šiandien jungiasi prie bendro elektros tinklo. Daugelis sutinka brangiau mokėti už sugeneruotos elektros energijos pertekliaus pasaugojimą, tačiau išvengia didesnių investicijų poreikio. Vis dėlto saulės baterijų populiarumas – tik laiko klausimas: technologijos tobulėja ir pinga bei tampa efektyvesnės, o užsienio šalių praktika rodo, kad gali išaugti ir pasaugojimo paslaugos kaina.
PR