Pasaulio lietuvių rašytojai prie Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto. Autorės nuotr.
Sofija DAUBARAITĖ, Vilnius, www.voruta.lt
Ir vėl gegužės mėnesį, su didžiuoju žydėjimu, Lietuvoje į viešumą žengia meninis žodis. Savo kelionę po mažus kiemelius, dideles aikštes, po vienuolynų ir bažnyčių skliautais, mokyklose ir bibliotekose, baruose – Lietuvoje ir toli už jos ribų -Lenkijoje, Airijoje, Austrijoje JAV, Šveicarijoje, Rusijoje – skamba poezija. Ji skaitoma, dainuojama, vaidinama.
Šiuo metu norėčiau priminti preliudiją į šią kasmetinę poezijos šventę, kuri vyko gegužės 5-7 dienomis. Tai pirmasis Pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimas, skirtas Pasaulio lietuvių metams ir Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. Į šį renginį atvyko per tris dešimtis žmonių. O į kvietimą atsiliepė ir pritarė šiai minčiai antrą tiek rašančiųjų. Suminėti visas šalis, iš kur atvyko romanistai, poetai, neapibrėžto žanro žodžio meistrai, kritikai, vertėjai – bus ilgas sąrašas.
Taip pat skaitykite
Reikia paminėti, kad atvyko iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą. Jų biografijos taip pat įvairios. Džiugu buvo matyti ir girdėti skaitant kūrinius tuos, kurie paliko Lietuvą nublokšti Antrojo Pasaulinio karo, kuriems amžius jokia riba būti kultūroje (E. Juodvalkė, V. Arbas), tuos, kurių seneliai ar proseneliai kilę iš Lietuvos, ir jie yra tie, kurie jaučia savyje šios žemės syvų tekėjimą. Ir iš Lietuvos etninių žemių (Marija Možeiko). Didžiąją dalį rašytojų sudarė tie, kurie būdami laisvi žmonės, įvairių vėjų pučiami, apsigyveno svečiose šalyse valstybei atgavus Nepriklausomybę. Tai rašytojai, savo kūrybos kelią pradėję Lietuvoje; prisimenamos jų knygos, susitikimai su skaitytojais (Z.Čepaitė). Kitų autobiografijose minimas Vilniaus universitetas, o po to kelias į svečias šalis -E.Gužauskytė – JAV, J.Vitkienė – Vokietija, J.Butkutė – Meksika, V.Tarnauskaitė – Baltarusija, D.Staponkutė – Kipras. Čia susirinkusieji rašo ne tik lietuvių, bet ir kitomis kalbomis. Rašo anglų, italų, vokiečių, o kartais ir dviem kalbomis.
Ne vienas iš jų yra išleidę savo kūrinius kitomis kalbomis, daugelis jų išversti į lietuvių kalbą. Tai pasakytina apie kanadietį A. Šileiką, kurio kūryba buvo pristatyta ir šių metų knygų mugėje. Dabar romanų rašytojas puikiai kalba lietuviškai. Buvo ir daugiau renginio dalyvių, kuriems šis susitikimas ne tik kūrybinė paskata, bet ir kalbos “mokyklėlė”.Jie džiaugėsi, galėdami girdėti ir patys daugiau kalbėti kalba, kuri yra jų genuose.
Pirmąją suvažiavimo dieną dalyviai susipažino su Vilniumi, o atidarymas įvyko Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Kitą dieną Rašytojų namuose įvyko literatūriniai skaitymai. Trečioji diena buvo skirta Juozui Tumui -Vaižgantui. Minint klasiko metus, instituto kiemelyje jo kūrybą skaitė rašytojai, moksleiviai, šio instituto mokslininkai. Tai buvo puikus reginys ir pasiklausymas. Buvo skaitomos ištraukos iš “Pragiedrulių“, “Dėdės ir dėdienės“, “Rimai ir Nerimai“, buvo skaityta ir apie Mykoliuką, ir apie Severiutę. Smagu buvo klausytis skaitomų ištraukų iš publicistikos, laiškų, kuriuose kalbama su jumoru ir sarkazmu. J.Tumo – Vaižganto mintys aktualios ir šiandien. Tai laiškai mums iš praeities apie mūsų kalbą, mūsų būdą, mūsų ydas ir požiūrį į valstybę. Klasikas prieš daugybę metų ragino mus būti savimi, oriais, dosniais, darbingais.
Tą pačią dieną Rašytojų namuose originalios kūrybos skaitiniai tęsėsi iki vėlyvo vakaro.
Pasaulio lietuvių rašytojai – tai mūsų pabirusios smiltys: žodžiai, sakiniai, mintys, sąsajos su istorija, liaudies daina, geografija.Tai smiltys, gausinančios mūsų kultūros piliakalnį. Ir dar – kad visa tai neišblėstų per greitai – išleista Pasaulio lietuvių antologija EGZODIKA. Joje spausdinamos prozos ištraukos, poezija, pristatomi autoriai.
Nėra abejonės, kad šis pirmasis Pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimas tik pirmasis žingsnis į glaudesnį kūrėjų bendradarbiavimą tarpusavyje, platesnę pažintį su skaitytojais.
Pagrindiniai šio renginio organizatoriai, kuriems buvo dėkingi visi dalyviai, tai Pasaulio Lietuvių Bendruomenė, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.