ŠV. JOKŪBO PILIGRIMŲ KELIAI LIETUVOJE
Rima BLIKERTIENĖ, Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorė, Švento Jokūbo kelio draugų asociacijos prezidentė www.voruta.lt
Šv. Jokūbo kelias yra vienas iš instrumentų didinti mūsų valstybės žinomumą…“ (dr. Laima Liucija Andrikienė)
Tikriausiai dažnas iš mūsų ilgą laiką būdami namuose, pagalvojame, kaip būtų gerai pakeisti situaciją, atsitraukti nuo kompiuterių, telefonų, atlapoti duris, išeiti iš namų, įkvėpti pavasariško oro ir keliauti. Keliauti pėsčiomis, dviračiu, mašina – nesvarbu. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, labai populiari yra vis labiau atgimstanti piligrimystė.
Taip pat skaitykite
Paskata piligriminėms kelionėms gali būti labai įvairi: noras pabūti akistatoje su savimi, pabendrauti su bendraminčiais, draugais, pažinti savo kraštą, atrasti Dievą. Kiekvienas širdyje esame piligrimas, ypač jaunas žmogus, kuris anksti pradeda jausti gyvenimo tempą, skubėjimą, vis labiau įtraukiantį virtualų pasaulį. Būnant piligrimu aplankyti šventą laikomą vietą – bažnyčią, vienuolyną – privaloma. Vienas iš piligrimystės maršrutų, kuriuo galime keliauti bet kuriuo metų laiku, pėsčiomis ar dviračiu, vienam ar su grupe, vieną dieną ar ilgiau, yra Švento Jokūbo piligrimų kelias.
Šiek tiek istorijos
Kas buvo apaštalas Jokūbas? Jis – Jėzaus Kristaus mokinys, vadinamas paprastų žmonių apaštalu, prabilusiu į žmones ir raginęs tikėjimą liudyti darbais. Jokūbas krikščionybę atnešė iki Ispanijos, iš kur ji vėliau pasklido po Europą. Apaštalas vaizduojamas su piligrimo lazda ir Evangelijos ritiniu, keliaujantis po pasaulį ir skelbiantis Gerąją Naujieną. Naujojo Testamento kanonui priklausančiame visuotiniame Apaštalo Jokūbo laiške jis tvirtina, kad Tikėjimas be darbų yra miręs. Ši nuostata skatina veikti, puoselėti ir propaguoti krikščioniškąjį tikėjimą. Lietuvoje turime keturis Europos kultūros kelių instituto sertifikuotus tarptautinius Švento Jokūbo kelius: Vilniaus (493 km), Kauno (410 km), Šiaulių (403 km) ir Žemaitijos/Karaliaučiaus (269 km). Turime ir vidaus maršrutą, jungiantį vienuolika Lietuvoje esančių Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčių – Švento Jokūbo žiedą, kurio ilgis – 1056 kilometrai. 2016 m. birželio 1 d. Lietuvos Vyriausybė nutarė šventojo Jokūbo kelio atpažinimo ženklu – geltona kriaukle mėlyname fone – pažymėti 32 mūsų šalies šventoves, tarp kurių dvi yra Trakų rajono savivaldybės teritorijoje: Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika bei Onuškio Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia. Pagaminti ir bronziniai į šaligatvius įmontuojami kriauklės formos ženklai, kurie liudija, kad esame Švento Jokūbo piligrimų kelyje. Džiaugiamės, kad šie ženklai veda ir į mūsų, Onuškio bažnyčią.
Onuškis – Šv. Jokūbo kelio Vilniaus atšakoje
Nuo Vilniuje esančio Vingio parko iki pat Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos, kurią garsina Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslas, nuo Trakų iki Onuškio, nuo Onuškio per Dusmenis į Pivašiūnus eidami nebepaklysime. Maršrutai yra pažymėti geltonomis rodyklėmis bei Švento Jokūbo kelio – stilizuotos kriauklės – ženklu. Švento Jokūbo piligrimų kelio tinklui priklausančių maršrutų, juose esančių šventovių, kitų lankytinų ir nakvynės vietų žymėjimu Lietuvoje rūpinasi nuo 2013 m. veikianti Lietuvos Švento Jokūbo kelio draugų asociacija, kurios iniciatorė ir globėja yra Kovo 11-osios Akto signatarė dr. Laima Andrikienė, ir 2016 m. įkurta Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacija, kuri yra Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos tikroji narė. Pastarajai asociacijai nuo 2018 m. priklauso ir Trakų rajono savivaldybė. Švento Jokūbo kelio atšakų ir jose esančių šventovių bei kitų lankytinų objektų ženklinimas, piligrimams reikalingos infrastruktūros kūrimas, informacijos apie Švento Jokūbo kelią Lietuvoje sklaida užsienyje, tarptautinis bendradarbiavimas, dalyvavimas tarptautiniuose projektuose – abiejų asociacijų bendras ir nelengvas darbas, kuris Švento Jokūbo piligrimų kelius daro įdomiais, išskirtiniais.
Šv. Jokūbo kelias – jaunimo kelias
Piligrimystė Švento Jokūbo keliais Lietuvoje yra labai artima daugumai jaunų žmonių: studentų, moksleivių, kurie, paraginti mokytojų, Švento Jokūbo kelio draugų, savivaldybių asociacijos narių, parapijų kunigų, jungiasi į Švento Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetę. Penktus metus iš eilės balandžio–gegužės mėnesiais turėjusi vykti estafetė, šiais metais skirta Švento Jokūbo keliui ir Lietuvos valstybės atkūrimo 30-mečiui paminėti, kol kas yra atidėta vėlesniam laikui. Šiandieninė situacija šalyje ir pasaulyje laikinai sustabdė šios gražios iniciatyvos veiklas, bet tik laikinai, nes šviesus jaunųjų ambasadorių estafetės tikslas – atrasti Švento Jokūbo kelius savo savivaldybėje ir už jos ribų, aplankyti keliuose esančias šventoves, kultūros paveldo, istorijos objektus, kviečia ir veda pirmyn. Per keturis estafetės gyvavimo metus žygiuose dalyvavo daugiau nei 2 600 jaunųjų piligrimų iš visos Lietuvos.
ONUŠKIO DONATO MALINAUSKO GIMNAZIJOS MOKINIAI, MOKYTOJAI, BENDRUOMENĖS NARIAI SKLEIDŽIA INFORMACIJĄ APIE ŠVENTO JOKŪBO PILIGRIMŲ KELIUS LIETUVOJE, DALYVAUJA KELIŲ ŽYMĖJIME, NE ŽODŽIAIS, O KONKREČIAIS DARBAIS PUOSELĖJA PILIGRIMYSTĖS TRADICIJĄ
Negaliu nesidžiaugti savo Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokiniais, mokytojais, bendruomenės nariais, kurie aktyviai dalyvauja šioje veikloje, skleidžia informaciją apie Švento Jokūbo piligrimų kelius Lietuvoje, dalyvauja kelių žymėjime, ne žodžiais, o konkrečiais darbais puoselėja piligrimystės tradiciją. Piligriminėms kelionėms reikia pasiruošimo. Gimnazijos mokinių ir kitų žmonių, dalyvavusių susitikime su Asociacijos valdybos pirmininku, filosofu, žurnalistu Valdu Kilpiu, atmintyje likę pasakojimai apie piligrimines keliones, jų svarbą, visą Europą apimantį Švento Jokūbo kelio tinklą, raginimai keliauti, pažinti krašto kultūrą, kaupti viskuo besidominčio žmogaus patirtį. Pasidalinta mintimis, kaip reikia saugoti vertybes, išsikovoti vietą po saule ir negalvoti, kad esi pats geriausias pasaulyje. Piligrimystė tai padeda suvokti.
ŠV. JOKŪBO KELIO ŽENKLAS
Dėkoju Trakų rajono savivaldybės administracijai, Onuškio Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo parapijos klebonui kun. Algimantui Gaidukevičiui, Švento Jokūbo kelio draugų asociacijai už paramą organizuojant piligrimines keliones. Dr. Laimai Andrikienei dėkoju už galimybę aktyviausiems jauniesiems ambasadoriams ir mokytojams apsilankyti Briuselyje bei Strasbūre. Kviečiu rajono mokyklų mokinius ir mokytojus, studentus, visus jaunus žmones dalyvauti estafetėje ir tapti Švento Jokūbo kelio Lietuvoje ambasadoriais. Visiems piligrimams įteikiami oficialūs, pagal LR Vyriausybės nutarimą pagaminti piligrimų pasai.
Keliaukime virtualiai
Būdami namuose, kai bendrabūvio taisyklės nurodo laikytis karantino reikalavimų, galime keliauti virtualiai. Su Švento Jokūbo kelio draugų, Švento Jokūbo savivaldybių asociacijos vadovybės ir narių pagalba jau parengti visos eilės Šv. Jokūbo kelio Vilniaus atšakos maršrutų aprašai, juos galima rasti interneto portale www.pamatyklietuvoje.lt: Alytus–Merkinė, Merkinė–Panara–Liškiava–Druskininkai, Vilnius–Trakai, Trakai– Onuškis, Onuškis–Pivašiūnai, Pivašiūnai–Alytus, Punia–Alytus, Prienai–Punia, Alytus–Miroslavas, Miroslavas–Meteliai. Virtuali kelionė Europos Švento Jokūbo keliais tapo įmanoma Europos Šv. Jokūbo kelio federacijai įgyvendinus projektą, finansuojamą Europos Sąjungos programos COSME https://saintjamesway. malvadogroup.es/360/polonia/ EN/.
Piligrimystė prasideda nuo idėjos ir svajonės
Mieli esami ir būsimieji Švento Jokūbo kelio piligrimai! Keliaudami tarptautinio Švento Jokūbo kelio Vilniaus atšaka, būtinai aplankykite Trakus, pabūkite prie Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo, susipažinkite su garbinga Trakų krašto istorine praeitimi ir kultūros paveldu. Keliaudami toliau, sustokite Onuškyje, nedideliame miestelyje Trakų rajono pakraštyje. Aplankykite mažąją Vilniaus katedrą – Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią, susitikite su tais, kuriems artima piligrimystė ir Švento Jokūbo kelio idėja. Esate laukiami.
Piligrimai sveikinasi, linki vieni kitiems gero kelio: „Buen Camino“.