Šv. Jokūbo kelio Lietuvoje Piligrimo pasas
Laima ANDRIKIENĖ, www.bernardinai.lt
Lietuvoje baigėsi gegužės pradžioje startavusi tradicinė Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetė. Jau trečius metus organizuojame ją kartu su Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija, pastaruosius kelerius metus – ir su Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacija, šiuo metu vienijančia 22 savivaldybes. Nors prie estafetės liepos mėnesį dar jungsis bent du piligrimų žygiai – Kauno jaunieji šauliai ir žemaičiai iš Plungės, jau dabar aišku, kad šių metų estafetė dalyvių skaičiumi – rekordinė: estafetėje dalyvavo, maršrutus įveikė ir Šv. Jokūbo kelio ambasadoriais tapo per 600 gimnazistų, mokytojų, studentų, jie visi gavo tai liudijančius sertifikatus.
Šių metų Šv. Jokūbo kelio ambasadorių estafetės išskirtinumas yra ir tame, kad piligrimai jau keliavo su Šv. Jokūbo kelio piligrimo pasais. Vieningo pavyzdžio pasus, sukurtus ir pagamintus remiantis 2016 m. LR Vyriausybės nutarimu, gavo visi žygių dalyviai. Piligrimo pasai žygių metu žymimi bažnyčiose, piligrimai juose rinko antspaudus, liudijančius apie įveiktas kelio atkarpas. Taigi, piligrimystė Šv. Jokūbo keliais Lietuvoje, kurie tarptautiniu lygiu yra įteisinti nuo 2016 metų, vyksta panašiai kaip ir Šiaurės Ispanijoje, Galicijoje, kur driekiasi seniausioji Šv. Jokūbo kelio, Camino de Santiago, dalis ir kur yra Santjago de Kompostela miestas bei visų Šv. Jokūbo kelio piligrimų didysis tikslas – Šv. Jokūbo katedra.
Taip pat skaitykite
Priminsiu, kad Lietuvoje turime keturis tarptautinius, Europos kultūros kelių instituto sertifikuotus Šv. Jokūbo kelius: Žemaitijos/Karaliaučiaus (269 km), Šiaulių (403 km), Kauno (410km) ir Vilniaus (493 km). Jie visi prasideda mūsų šalies šiaurėje, Latvijos–Lietuvos pasienyje, ir baigiasi Lietuvos–Lenkijos pasienyje. Lietuvoje turime ir vidaus maršrutą, jungiantį vienuolika Lieuvoje esančių Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčių – Šv. Jokūbo žiedą, kurio ilgis – 1056 kilometrai. Šv. Jokūbo kelių Lietuvoje globėjas yra Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. Paraleliai su vykstančiais žygiais vyksta ir kitas darbas: piligrimų kelių ir juose esančių objektų žymėjimas Šv. Jokūbo kelio ženklais (pastebėkite bronzines kriaukles, mūsų rūpesčiu atsiradusias Kauno senamiesčio grindinyje, kaip ir keramines plokštes su Šv. Jokūbo kelio ženklu prie šventovių, parapijų ar bendruomenių namų visoje Lietuvoje, kur tik driekiasi Šv. Jokūbo keliai), taip pat nakvynės namų, kitos piligrimams reikalingos infrastruktūros kūrimas, informacijos apie lietuviškuosius Šv. Jokūbo kelius sklaida kitur Europoje ir pasaulyje.
Šv. Jokūbo keliai Lietuvoje yra gyvi, vis daugiau žmonių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio valstybių jais keliauja. Palyginimui – pirmaisiais metais, 2016-aisiais, Šv. Jokūbo kelio ambasadorių estafetėje dalyvavo 246 dalyviai, 2017-aisiais – 395, šiais metais – jau daugiau nei 600, taigi, tendencijos yra akivaizdžios. O pati piligrimystės Šv. Jokūbo keliais Lietuvoje tradicija prasidėjo 2013-aisiais, kai 15 piligrimų grupė dviračiais keliavo iš Punsko Lenkijoje iki Vilniaus, pakeliui lankydami Šv. apaštalo Jokūbo ir kitas šventoves, nakvynės vietose skirdami laiko bendravimui su vietos žmonėmis, bendrai maldai ir diskusijai apie piligrimystės prasmę, Europos bendrystę per krikščionybę, krikščioniškąsias Europos šaknis. 2016-ųjų liepą gausus piligrimų būrys dviračius mynė maršrutu Vilnius – Paberžė – Giedraičiai – Dubingiai – Joniškis – Inturkė – Molėtai – Alanta, ir taip kasmet nuo 2013-ųjų.
Piligrimų žygiai Šv. Jokūbo keliais Lietuvoje per pastarąjį mėnesį įvyko Joniškio, Jurbarko, Alytaus, Kalvarijos, Šilutės, Varėnos, Kauno, Panevėžio, Vilniaus, Kaišiadorių, Trakų, Molėtų rajonų savivaldybėse. Į piligrimų žygius gegužę ir birželį leidosi Joniškio r. Žagarės, Panevėžio Kazimiero Paltaroko, Alytaus r. Pivašiūnų, Kauno r. Ugnės Karvelis, Molėtų r. Alantos, Šilutės Vydūno, Jurbarko r. Veliuonos Antano ir Jono Juškų, Vilniaus r. “Verdenės”, Kalvarijos, Merkinės Vinco Krėvės, Trakų r. Onuškio Donato Malinausko gimnazijų, jų miestų bei miestelių bendruomenių nariai, taip pat Alytaus miesto Šaltinių ir Panemunės, Kauno r. Ežerėlio, Molėtų r. Inturkės pagrindinių mokyklų ir miestelių bendruomenių nariai. Alytaus miesto piligrimai keliavo maršrutu Alytus – Merkinė, Merkinės bendruomenė – maršrutu Merkinė – Panara – Liškiava, pamario krašte piligrimų žygio maršrutas driekėsi nuo Šilutės per Gardamą iki Švėkšnos. Visų neišvardinsi, tačiau apie keliones, patirtus įspūdžius liudija nuotraukos, įamžinusios įstabų piligrimystės ir Lietuvos gamtos grožį, piligrimų įspūdžiai.
Piligrimystė – nelengva veikla. Kas yra ją išbandęs, žino, apie ką kalbu. Leistis į kelią pėsčiomis ar dviračiu, svilinant beveik 30 laipsnių karščiui ar merkiant lietui, sustojant trumpo poilsio, maldai ar susikaupimui kelyje esančiose šventovėse, lankyti kultūros paveldo, kitus lankytinus gamtos, istorijos objektus šiais visuotinio skubėjimo laikais yra tikra prabanga. Taip, prabanga, kurią sau gali leisti tik ištvermingi, drąsūs, atkaklūs žmonės. Piligrimų keliai, piligrimystė – tai ir Dievo, gyvenimo prasmės ieškojimas, noras pažinti pasaulį ir žmones, geriau suprasti savo ir svetimus kraštus, juose gyvenančius žmones.
Europoje pastebime, kad piligrimystė išgyvena atgimimą, renesansą. Iš pirmo žvilgsnio atrodo paradoksalu: 21 amžiaus žmogui, gyvenančiam aukštųjų technologijų ir robotų apsuptyje, skęstančiam informacijos jūroje reikia piligrimystės, tiesiog ėjimo – kam jam tai? Pasirodo – reikia, net labai. Pavargę nuo kasdienio bėgimo siekiant karjeros ar pelno, nusivylę, praradę, išduoti, norintys suvokti savo klaidų ir praradimų šaknis, bandantys pradėti gyvenimą nuo švaraus lapo ar tiesiog mąstantys, norintys pažinti, suprasti – jie visi yra potencialūs piligrimai. Žmogui reikia ramybės, jis nori pabūti tyloje pats su savimi, lazda pasiremdamas keliu eidamas apmąstyti savo gyvenimą ir ateitį…
Nuoširdžiausia mūsų padėka skiriama visiems, kurie prisidėjo prie žygių organizavimo, rūpinosi piligrimais. Ypatinga padėka tenka parapijų klebonams, kunigams, kurie pasitiko piligrimus, pasakojo bažnyčių istorijas ir Šv. apaštalo Jokūbo gyvenimą, dalijosi mintimis apie piligrimystės prasmę, palaiminimu lydėjo piligrimus į kelią. Šv. Jokūbo kelio ambasadorių estafetėse kasmet dalyvauja daug jaunų žmonių, kurių vienų į kelią dar negalime išleisti. Tačiau netruks praeiti keleri metai, kai jie jau savarankiškai leisis piligrimystėn tais pačiais keliais, kuriuose mūsų visų – Vyriausybės, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos – bendromis pastangomis bus sukurta ir visa būtina piligrimystės infrastruktūra.
Buen camino, Šv. Jokūbo kelio piligrimai!
Laima Andrikienė yra Europos Parlamento narė, Europos Parlamento Europos kultūros kelių ir Šv. Jokūbo kelio parlamentarų grupės narė