Prieš 80 metų, 1944 m. rugsėjo 28 d., NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje buvo įvykdytos pirmosios egzekucijos asmenims, šiandien žinomiems Tuskulėnų aukų vardu. Iki 1947 m. balandžio 16 d. mirties bausmė buvo įvykdyta 767 asmenims (dar 7 mirė kalėjime neįvykdžius mirties nuosprendžio). 2006-aisiais Lietuvos Respublikos Seimas rugsėjo 28-ąją paskelbė Tuskulėnų aukų atminimo diena ir įtraukė ją į atmintinų dienų sąrašą. Minint šią sukaktį, kviečiame į Tuskulėnų aukoms atminti skirtų renginių ciklą.
PROGRAMA:
Rugsėjo 25 d.
14.00–15.00 PARODOS „IŠKLAUSYK MANO PASAKOJIMĄ“ ATIDARYMAS (Tuskulėnų dvaro kiemas, Žirmūnų g. 1F)
Tuskulėnų memorialas yra unikali vieta, kurioje susilieja gražiausios ir tragiškiausios Lietuvos istorijos. Tai vieta, kur vystėsi kultūra ir menas, vieta, kur Holokausto metu buvo slepiami žydai, taip pat vieta, kur sovietmečiu NKGB įrengė masines kapavietes, kuriose buvo užkasti daugelio Lietuvos patriotų kūnai. Siekiant įamžinti šios vietos istoriją, taip pat žmonių, kurie įvairiais būdais priešinosi okupantams, atminimą, atidaroma paroda po atviru dangumi. Parke sutiksite asmenų, kurių gyvenimas ar mirtis susiję su Tuskulėnais, figūras (gydytojas ir visuomenės veikėjas Julijonas Titijus, poetas ir keliautojas Francišekas Valickis, Pasaulio tautų teisuolė Lucyna Antonovič-Bauer, vyskupas Vincentas Borisevičius, partizanas pulkininkas Leonas Taunys), kviečiančias pasinaudojus QR kodu išgirsti jų asmenines istorijas bei plačiau susipažinti su Tuskulėnų ir Lietuvos istorija.
Rugsėjo 26 d.
16.00–17.00 ATMINIMO VAKARAS „TUSKULĖNŲ MASINĖS KAPAVIETĖS“ (Dvaro oficina, Žirmūnų g. 1F)
Kviečiame apie Tuskulėnų dvaro paslaptis išgirsti iš pirmų lūpų asmenų, prisidėjusių prie šios masinės kapavietės atradimo bei tyrinėjimų. Renginyje dalyvaus archeologinius tyrimus buvusioje Tuskulėnų dvaro sodybos teritorijoje vykdžiusi archeologė dr. Ilona Vaškevičiūtė ir teismo medicinos ekspertas dr. Giedrius Kisielius, padėjęs identifikuojant Tuskulėnų aukų palaikus. Taip pat savo įžvalgomis dalinsis istorikai dr. Severinas Vaitiekus, knygos „Tuskulėnai: egzekucijų aukos ir budeliai (1944–1947)“ autorius, Rimantas Zagreckas, LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas ir Eugenijus Peikštenis, buvęs Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorius. Apie šiuolaikinį palaikų identifikavimo procesą ir iššūkius papasakos antropologė Jovita Kadikinaitė.
17.00–18.00 ŠV. MIŠIOS (Koplyčia-kolumbariumas, Žirmūnų g. 1F)
Šv. Mišias aukos Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Linas Grušas
Rugsėjo 27 d.
10.00–14.00 ATVIRA PAMOKA „ATMINIMO SPALVŲ PAUNKSMĖJE“
(Būtina išankstinė registracija telefono numeriu +370 646 45949)
14.00–15.00 TUSKULĖNŲ AUKŲ PAGERBIMAS KOPLYČIOJE-KOLUMBARIUME
15.00–16.00 VOKALINIO MENO TINKLO MUZIKINĖ KOMPOZICIJA: „ritUAlas“ ir „Solenga“ (Koplyčia-kolumbariumas, Žirmūnų g. 1F)
Šiame pasirodyme susipina turtingos ir dvasingos lietuvių ir ukrainiečių liaudies dainų tradicijos su nežemiškomis „Solengos“ harmonijomis – amerikiečių kompozitoriaus R. Moraino specialiai šiam ansambliui sukurtu kūriniu. Pavadinimas „Solenga“ – žodžių „sol“ (saulė) ir „angelas“ (angelas) junginys – atspindi šviesos ir palydėjimo, atsisveikinimo temas. Integruota kompozicija „ritUAlas ir Solenga“ sukuria jautrią ir gilią harmoniją. Lietuviškas ir ukrainietiškas muzikinis paveldas sklandžiai susilieja su „Solengos“ paveikia ir jautria muzikine kelione, kuri kuria tiltą tarp praeities ir dabarties, liudijantį neblėstančią mūsų tautos dvasios stiprybę ir vienybę. Šis vientisas pasirodymas yra paminklas Tuskulėnų aukoms atminti ir duoklė neišblėstančiai bendro žmogiškumo dvasiai.
Atlikėjai:
Ilona Pliavgo, Ieva Marmienė, Viktorija Šedbaraitė, Kristina Jurė, Roberta Daugėlaitė, Vaidas Bartušas, Alfredas Miniotas
Rugsėjo 28 d.
10.00–18.00 ATVIRŲ DURŲ DIENA
Nemokamai bus galima aplankyti Okupacijų ir laisvės kovų muziejų (Aukų g. 2A), Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso koplyčią-kolumbariumą (Žirmūnų g. 1F), ekspozicijas „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (Baltasis dvarelis, Žirmūnų g. 1N) ir „Projektas – HOMO SOVIETICUS“ (Dvaro rūmai, Žirmūnų g. 1F) bei apžiūrėti tautodailininko Modesto Grigaliūno, kino režisieriaus bei fotografo Oleksandro Dirdovskio ir fotografo Leonardo Surgailos parodą „Dar viena akimirka“ (Dvaro oficina, Žirmūnų g. 1F) ir LGGRTC lauko parodas „Išklausyk mano pasakojimą“, „Jaunimo maištas“ ir „Tariama vyriškumo mokykla“ (Tuskulėnų dvaro kiemas, Žirmūnų g. 1F).
Tuskulėnų memorialo informacija