Susitikimas Ligonių dienos proga
Senstant visuomenei ir didėjant slaugos paslaugų poreikiui, Lietuvoje stiprėja būtinybė kurti naujus slaugos kokybės standartus. Minint pasaulinę Ligonių dieną valstybinės institucijos, privatus verslas ir Bažnyčia, besirūpinanti ligonių dvasiniu palydėjimu, susitiko aptarti ir kartu ieškoti sprendimų, kaip modernizuoti ir pagerinti slaugos kokybę šalyje.
Ligonių dienos proga surengtame susitikime Ligonių kasų, Sveikatos apsaugos ministerijos, Bažnyčios ir „Addere Care“ slaugos ligoninės atstovai nuoširdžiai diskutavo ir sutarė, kad tik veikdami išvien ir siekdami bendro tikslo galime užtikrinti geresnę slaugos ateitį Lietuvoje.
„Pastaruoju metu su draugiškais vizitais aplankėme keletą slaugos įstaigų. Įsiklausome į aktualijas ir vadovų siūlymus, vertiname gerąsias praktikas. Siekiame, kad tai taptų slaugos kokybės standartu Lietuvoje. Labai džiugina gerieji pavyzdžiai ir tikrai siekiame, kad jų Lietuvoje būtų kuo daugiau, kad slauga, valstybei kainuojanti didelius pinigus, būtų ne tik brangi, bet ir kokybiška“, – sako Ligonių kasų direktoriaus pavaduotoja Tatjana Golubajeva.
Taip pat skaitykite
Sveikatos apsaugos ministerijos viceministrė Laimutė Vaidelienė pabrėžė, kad ministerija nori dirbti bendradarbiavimo principu. „Ministerijoje dirba profesionalai. Tačiau mes taip pat esame žmonės, kurie turime darbo patirties ligoninėse ar esame asmeniškai susidūrę su artimųjų slauga ir nuoširdžiai siekiame pokyčių. Įstaigos dalijimasis gerąja praktika ir pasiteisinusiais sprendimais yra vertinga patirtis, padedanti formuoti geresnę slaugos ateitį Lietuvoje. Bendras dialogas padeda geriau suprasti realią situaciją ir kurti įstatymus, kurie tikrai tarnautų Lietuvos žmonėms“, – sakė ji.
Pasak Trakuose ketverius metus veikiančių slaugos namų įkūrėjos ir direktorės Kristinos Judinės, šioje slaugos ligoninėje siekiama pakeisti įsigalėjusią funkcinę mediciną, kai svarbiausia yra medicininės procedūros ir nurodymų vykdymas. Savo paslaugas ligoninė orientuoja į Skandinavijos šalių praktiką. Procesus čia kūrė Švedijos slaugos ekspertai. Šiuo metu „Addere Care“ yra vienintelė ligoninė Baltijos šalyse, pelniusi prestižinį Švedijos Karalienės Silvijos švietėjiškos organizacijos „Silviahemmet“ sertifikatą, liudijantį apie ligoninės pasirengimą slaugyti demencija ir Alzheimerio liga sergančius žmones, teikti į asmenį orientuotą priežiūrą, pagrįstą skandinaviška slaugos filosofija.
Vienas iš susitikime pristatytų būdų, galinčių padėti gerinti slaugos kokybę, yra siūlymas suteikti įstaigoms didesnę laisvę formuojant slaugos komandas. Tai leistų įstaigoms savo nuožiūra slaugos komandas papildyti specialistais, kurie prisidėtų prie holistinio požiūrio į pacientų gerovę. Pavyzdžiui, vietoje vieno slaugytojo padėjėjo įstaiga galėtų įdarbinti dvasinį asistentą, menų terapeutą, ergoterapeutą ar kitą specialistą, padedantį labiau atliepti sergančio žmogaus poreikius ir suteikti artimesnę ir asmeniškesnę priežiūrą.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/Susitikimas-Ligoniu-dienos-proga-4-580x665.jpg)
Susitikime dalyvavęs Lietuvos vyskupų konferencijos generalinis sekretorius kunigas Kęstutis Smilgevičius sako, kad Lietuvos Bažnyčia pritaria ir nuoširdžiai palaiko tokį pasiūlymą.
„Lietuvos Bažnyčia, kurios vienas iš veiklos barų yra ligonių dvasinis palydėjimas, labai sveikina ir palaiko tokį siūlymą. Gyvenimo išbandymuose ar tuomet, kai žmogus ruošiasi išėjimui, jam kyla įvairių egzistencinių klausimų, sustiprėja noras atrasti gilesnį ryšį su Dievu, kuriame jis mato viltį. Todėl dvasinio asistento pagalba kritiniu metu tampa itin svarbi. Ir tai, ką mes šiandien matėme šioje ligoninėje, mane asmeniškai labai pradžiugino. Apėmė jausmas, tarsi esame ne Lietuvoje. Labai sveikiname šią ligoninę, kurioje dirba dvasinių asistentų ir terapijų specialistų komanda. Tai duoda akivaizdžiai teigiamus rezultatus“, – sakė K. Smilgevičius.
Sveikatos apsaugos ministerijos Slaugos ir ilgalaikės priežiūros departamento direktorė Odeta Vitkūnienė taip pat pabrėžė, kad svarbu ne tik finansavimas, bet ir tai, kaip formuojamos komandos bei organizuojama priežiūra. „Svarbiausia – paciento orumas. Turime užtikrinti, kad kiekvienas asmuo, kuriam reikalinga slauga, gautų visapusišką ir pagarbią priežiūrą. Smagu, kad jau yra Lietuvoje tokių slaugos ligoninių į kurias patekus, pasijunti lyg kokybiškuose skandinaviškuose slaugos namuose, kur kvepia pyragais, žmonės užsiima veiklomis, dalyvauja terapijose, vyksta renginiai, dirba įvairių sričių specialistai, užtikrinantys, kad į asmenį orientuota slauga neliktų tik deklaracijos popieriuje“, – teigė ji.
Nors dar daug kam Lietuvoje slaugos ligoninės asocijuojasi su blogu kvapu ir vienišais, savo lovose „laukti“ paliktais ligoniais, bet gerieji pavyzdžiai rodo, kad situacija keičiasi. Bendras institucijų ir slaugos ekspertų požiūris rodo, kad pokyčiams Lietuvoje ne tik pribrendome, bet ir esame pasiruošę juos įgyvendinti.
Slaugos namų „Addere Care“ pranešimas
Atsakyti