2013 m. spalio 10-11 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje (A. Volano g. 2/7) ir Lietuvos istorijos institute (Kražių 5) vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: valstybė, kultūra, edukacija“. Ją, skirtą 240-osioms Edukacinės komisijos įkūrimo metinėms, globoja švietimo ir mokslo ministras prof. Dainius Pavalkis.
Dvi dienas truksiančiame renginyje mokslininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Didžiosios Britanijos diskutuos apie edukacinę komisiją, valstybės švietimo politiką, valstybės ir visuomenės pokyčius, ugdymo tradicijas ir kaitą XVIII amžiuje.
Konferenciją organizuoja Lietuvos istorijos institutas ir Vytauto Didžiojo universitetas, remia – Lietuvos mokslo taryba.
Spalio 10 d., ketvirtadienį, 9 val. konferencija prasidės Švietimo ir mokslo ministerijos Kolegijų salėje, spalio 11 d. 9.30 val. persikels į Lietuvos istorijos institutą. Vyks lietuvių ir lenkų kalbomis.
Taip pat skaitykite
Apie Edukacinę komisiją
Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Edukacinė komisija įsteigta 1773 m. spalio 14 d. Mūsų valstybės istorijoje tai buvo pirmoji valstybinė, pasaulietinė, Lenkijos ir Lietuvos valstybės Seimui pavaldi, švietimo įstaigų veiklą ir jų raidos kryptis nustatanti institucija. Edukacinė komisija – viena iš seniausių švietimo ministerijų Europoje. Pirmuoju pirmininku paskirtas Vilniaus vyskupas Ignotas Masalskis.
Edukacinė komisija reformavo švietimo sistemos valdymą, jai vadovaujant buvo rengiami nauji vadovėliai, kito mokymas ir jo turinys, augo mokyklų skaičius. Mokyklos supasaulietintos ir priartintos prie gyvenimo. Į pradžios mokyklas atėjo daugiau vaikų, ypač iš valstiečių ir miestelėnų. 1777 m. LDK veikė 330 parapinių mokyklų, kuriose mokėsi beveik 5 tūkst. mokinių.
Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyrius