Katažynos Polubinskos nuotr.
Šių metų sausio 20-21 d. Vilniuje vyko jungtinės tyrimo grupės (JTG), kurios nariai bendradarbiauja tiriant tarptautinius nusikaltimus žmoniškumui bei karo nusikaltimus Ukrainoje, koordinacinis pasitarimas.
Dvi dienas Vilniuje vykusio koordinacinio pasitarimo metu prokuratūrų, ikiteisminio tyrimo institucijų vadovai bei kiti atstovai, JTG šalių nariai Eurojuste, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuratūros ir Europolo atstovai aptarė atliekamų aktualių ikiteisminių tyrimų eigą, numatė tolimesnius veiksmus, tyrimų kryptis bei tarėsi dėl esminių JTG veiklos sprendimų. Pasitarimo dalyvius atvyko pasveikinti teisingumo ministras Rimantas Mockus bei Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Andrius Varnelis.
Kreipdamasi į JTG koordinacinio pasitarimo dalyvius generalinė prokurorė N. Grunskienė pabrėžė, kad šių dienų kontekste vis aiškiau, kad tarptautinės bendruomenės susitelkimas ir bendradarbiavimas tiriant tarptautinius nusikaltimus žmoniškumui bei karo nusikaltimus yra ne tik teisingumo, bet ir taikos išsaugojimo kaimyninėse su Rusija valstybėse bei visoje Europoje iššūkis.
Taip pat skaitykite
„Niekas iš mūsų neturime pasirinkimo, kuris leistų patogiai, saugiu atstumu, nepavargstant stebėti tai, kas vyksta Ukrainoje. Tokia pozicija yra trumparegiška ir turi pernelyg didelę kainą. Bendradarbiavimas, vienas kito matymas, girdėjimas, palaikymas, vieningumas ir besąlygiškas teisingumo siekis yra mūsų ginklai ne tik siekiant taikos Ukrainoje. Šiandien tai ir mūsų gynybinės sienos, vis dažniau suskambant aliarmo signalams ir Vilniuje, ir visoje Europoje,“ – savo kalboje pabrėžė generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Ukrainos generalinio prokuroro pirmasis pavaduotojas, einantis generalinio prokuroro pareigas, Oleksii Khomenko savo pranešimą pradėjo pateikdamas sukrečiančius karo padarinių skaičius. Nuo 2022 m. vasario Ukrainos prokuratūra užregistravo daugiau nei 148 tūkst. karo nusikaltimų, daugiau nei 173 tūkst. agresijos nusikaltimų ir apie 20 tūkst. nusikaltimų valstybei ir valstybės saugumui. Jų metu buvo nužudyti 13 882 žmonės, daugiau kaip 27 tūkstančiai – patyrė sužalojimus. Tarp nužudytųjų – net 596 vaikai, sužeistų vaikų – dar 1736. Per šį laikotarpį buvo sugriauta arba apgadinta daugiau nei 160 tūkst. gyvenamųjų namų, beveik 4 tūkst. Įvairių švietimo įstaigų, arti tūkstančio gydymo įstaigų, daugiau nei šeši šimtai įvairių kultūros objektų, virš dviejų šimtų maldos namų, iš viso – daugiau nei 200 000 civilinės infrastruktūros objektų.
„Šiuo metu paminėtais nusikaltimais įtariami 752 asmenys, 550 asmenys yra kaltinamieji, 142 asmenys už jų vykdytus nusikaltimus jau yra nuteisti realiomis bausmėmis. Jūs esate tie, kurie geriausiai žinote, kokiu sunkiu darbu yra pasiekti šie rezultatai. Noriu padėkoti visiems JTG nariams, Eurojustui, Lietuvos prokuratūrai, visiems, kas atėjo į pagalbą nuo pat pradžių ir yra su mumis dabar. Be jūsų mes nebūtume tiek pasiekę. Deja, bet pagalbos, bendradarbiavimo vis dar reikia ir reikės. Karas ir jo nusikaltimai vis dar yra mūsų realybė,“ – sakė Oleksii Khomenko.
Didelio koordinacinio pasitarimo dalyvių susidomėjimo sulaukė Valstybė saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM atstovų pranešimai, kuriuose buvo apžvelgtos tebesitęsiančios agresijos prieš Ukrainą keliamos grėsmės tarptautiniam stabilumui ir regioniniam saugumui, prieš Lietuvą ir jos sąjungininkes nukreipti kenkėjiški veiksmai bei jų poveikis nacionaliniam saugumui, institucijų identifikuotų grėsmių ir rizikų tendencijos, kitų šalių žvalgybų veiksmai prieš Lietuvos interesus.
Kaip jau buvo skelbta, Lietuvoje atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl Ukrainoje įvykdytų nusikaltimų žmoniškumui bei karo nusikaltimų apklausta apie 500 liudytojų, daugiau nei 130 pripažinti nukentėjusiais, nustatyti 6 įtariamieji.
Jungtinė tyrimo grupė, kurios veiklą koordinuoja Eurojustas, buvo įsteigta 2022 m. kovo 25 d. – mažiau nei po mėnesio nuo karo Ukrainoje pradžios. Pirmieji bendradarbiavimo susitarimą pasirašė Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos prokuratūrų vadovai. JTG tikslas – palengvinti skirtingose valstybėse atliekamus sudėtingus tyrimus, juos koordinuoti, užtikrinti glaudų bendradarbiavimą tarp šalių, dokumentuojant karo nusikaltimus, keičiantis informacija ir įrodymais, bei vykdant baudžiamąjį persekiojimą. JTG ir ICPA veiklą visapusiškai remia Eurojustas.
Daugiau informacijos apie JIT veiklą rasite čia
www.prokuraturos.lt inform.
Atsakyti