Dr. Vytautas Sinica, www.propatria.lt
Autorius yra politologas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas
Nors suprantu, kad norinčiųjų perkeisti normas ideologinis priešiškumas „tamsiai“ visuomenei yra beribis ir pats tą ne kartą bandžiau išaiškinti kitiems, vis tiek matydamas tokią reakciją šiek tiek stebiuosi. LGBT friendly Vilnius paskyra viešai džiaugiasi, kad su Gražuliu pagal dainušką „Kas nešokinės“ šokę treneriai buvo atleisti iš darbo už šį savo veiksmą. Džiaugiasi pirmiausiai tuo, kad tai bus pamoka visiems, jog štai homofobija nebetoleruojama.
Aš visiškai sutinku, kad ir daina, ir idėja pašokti su Gražuliu yra neskoninga ir kažką įžeidžianti (kažką, nes gal ne vien gėjus). Bet yra labai daug neskoningų ir įžeidžiančių dalykų. Žmonės negali ir neturi būti dėl jų atleidinėjami iš darbų. Atleidimas iš darbo už politiškai nepriimtiną raišką yra tiesiog tobulas susidorojimo ir užčiaupimo sistemos, kurią dabar bandoma sukurti pavyzdys.
Taip pat skaitykite
O čia yra būtent tai – bausmė už politinį nekorektiškumą, nes visi suprantame, kad tik dėl to, kokia grupė buvo užkabinta, buvo sulaukta tokios reakcijos. Visiškai ciniškas klaidinimas būtų maskuoti tai kaip reikalavimą laikytis aukštesnės kultūros – viešo elgesio kultūros mūsų laikais apskritai niekas nebereikalauja ir tai makabriškai kontrastuoja su vieninteliu likusiu viešosios erdvės reikalavimu neįžeisti jokių mažumų.
Būtent motyvas, kad tai derama pamoka, kad štai taip tinkamu būdu siunčiama žinutė apie nederamą elgesį, yra labiausiai neraminanti ir daugiausiai išduodanti. Šiems žmonėms (šiandien buvo 700 like’s po šiuo įrašu) visiškai priimtina, kad kažkas dėl tokių dalykų prarastų darbą. Dažnas iš jų, tiesa, dar apskritai nesupranta, koks svarbus darbas žmogaus gyvenime. Tačiau didelė dalis džiaugiasi ir pritaria tokiam susidorojimui tikriausiai būtent todėl, kad supranta, kokio masto ši represija. Jiems tinka ir patinka, kad kažkas gal neras pragyvenimo šaltinio už tai, kad pavartojo žodį „pydaras“. Kad tik būtų „išmokta pamoka, jog homofobija nebus toleruojama“.
Ir kaip čia neprisiminsi, kad pristatydamas planuojamas neapykantos kalbos pataisas Tomas Vytautas Raskevičius LRT sakė:
„Turime idėją, kad galbūt reikėtų įvesti ne tik baudžiamąją atsakomybę, kuri šiuo metu numatyta už neapykantos kurstymą, bet ir pagalvoti apie tam tikrą administracinės atsakomybės taikymą už neetiškus, nepagarbius, diskriminaciją kurstančius kalbos atvejus ir TOKIU BŪDU SUKURTI VISUOMENĖJE LABAI AIŠKŲ SUPRATIMĄ, kad TOKIA KALBA – nesvarbu, ar ji kurstanti smurtą, ar NEPAGARBI įvairių socialinių grupių atžvilgiu – tiesiog NEBŪTŲ TOLERUOJAMA“, – laidai „Ryto garsai“ sakė T. Raskevičius.
Darosi vis aiškiau, kad vienos tiesos ir vieno teisingo kalbėjimo režimas niekur nesustos, kol visi neišmoks arba bent iš baimės neišsidresuos mąstyti ir kalbėti tik „teisingai“. Kultūringumo aspektas čia tik laikinas vykstančios kovos įvalkalas.
Šiandien tas „labai aiškus supratimas“ kuriamas atleidinėjant iš darbo, prisidengiant įmonių reputacija (kuri tokiais atvejais neturėtų jokios reikšmės, jeigu neegzistuotų politinis spaudimas niekam nekalbėti „neteisingai“). Aiškiai siunčiama žinia, kad kas nešokinės pagal primestą ideologinę muziką, tas bus atleistas iš darbo. Rytoj, jei bus Laisvės partijos valia, o tiksliau jeigu TS-LKD pritars jų siūlymams, tas „labai aiškus supratimas“ bus kuriamas baudomis.
Beje, manau, kad lygiai kaip Naglis Puteikis turėjo patyrusiam politikui krentančią moralinę pareigą nekelti į kandidatus ir nepakišti žurnalistų pajuokai tam akivaizdžiai nepasiruošusios Kručinskienės, lygiai taip pat Petras Gražulis, kaip patyręs politikas, turėjo pareigą įspėti akivaizdžiai ideologinės kontrolės masto nesuvokiančius vyrukus, kokios pasekmės jiems už tai gresia. Bet vietoje to jis susirinko politinius taškus ir toliau ramiai sėdi Seime. O politiškai nesigaudantys vyrukai sėdi be darbo.