XVI–XVIII a. LDK knygrišystė ir kaip 21 amžiuje įrišti  knygas pagal Trakų pilies bei Žemaičių Žemės teismų aktų knygų pavyzdį

XVI–XVIII a. LDK knygrišystė ir kaip 21 amžiuje įrišti  knygas pagal Trakų pilies bei Žemaičių Žemės teismų aktų knygų pavyzdį

Trakų istorijos muziejuje, Kęstučio g. 4, atstatytame Trakų Pusiasalio pilies pietvakarių bokšte, jau gavusiame „Knygos namų“ pavadinimą, 2024 m. birželio 3–7 dienomis Lietuvos atminties institucijų darbuotojai dalyvavo kūrybinėse knygrišystės dirbtuvėse. Projektą dalinai finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, organizavo Trakų istorijos muziejus drauge su partneriais ir gerais bičiuliais – Vilniaus knygrišių gildija. Naujų knygrišystės kompetencijų įgijo dešimt dalyvių – muziejininkų, bibliotekininkų, restauratorių, knygos meno srities specialistų, prie jų jungėsi ir pagal galimybes dalyvavo ir Trakų istorijos muziejaus darbuotojai.

Projekto tikslas buvo susipažinti su XVI–XVIII a. LDK knygrišyste ir įrišti po keletą knygų pagal Trakų pilies bei Žemaičių Žemės teismų aktų knygas. Per penkias dienas, intensyviai darbuodamiesi ir vadovaujami patyrusių specialistų, dalyviai įrišo dvidešimt dvi knygas.

Užsiėmimų metu stropūs ir kantrūs mokiniai taip pat susipažino su popieriaus marmuravimo amatu bei technikomis, dekoravo popierių pagal istorinius senojo marmurinio popieriaus raštus, sukurtus Europoje ir Lietuvoje. Pavyko sukurti per 150 įvairiais užburiančiais raštais dekoruotų popieriaus lakštų! Dalis jų padovanota Muziejui – juo vėliau naudosis Muziejaus darbuotojai, keldami savo kompetencijas knygrišystės mokymuose.

Mokymams vadovavo patyrę savo sričių profesionalai: projekto vadovas, Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos, skaitmeninimo ir restauravimo skyriaus vedėjas Rimas Supranavičius (knygrišystė), Vilniaus knygrišių gildijos nariai Sigitas Tamulis (knygrišystė) ir Aušra Lazauskienė (popieriaus marmuravimas).

Kūrybinės dirbtuvės buvo atviros Muziejaus lankytojams: jie stebėjo vykstančius knygrišystės užsiėmimus, o, užsiregistravę iš anksto, kiekvieną dieną dalyvavo knygrišystės edukacijose: naudodami senąsias knygrišystės technologijas, priemones ir įrankius, per 70 dalyvių – moksleiviai, trečio amžiaus universiteto studentai, pavieniai lankytojai – įrišo ir dekoravo po asmeninę odinę knygelę pagal XVI–XVII a. LDK žemių teismo aktų knygas. Paskutinę dieną surengta marmuruotų popieriaus lakštų ir įrištų knygų paroda. Atliktų darbų meistriškumas ir gausa maloniai nustebino atvykusius jos apžiūrėti Muziejaus lankytojus, darbuotojus, direktorę Alvygą Zmejevskienę, kuri ne tik šiltai priėmė svečius pirmąją dieną ir nuoširdžiai išlydėjo paskutiniąją, bet ir pasirūpino kultūrine programa – ekskursijomis po Trakų Salos pilį, sakralinio meno ekspoziciją Pusiasalio pilyje bei išvyka laiveliu po Galvės ežerą.

Projektą iš dalies finansavo: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Projektą įgyvendino: Trakų istorijos muziejus

Projektą įgyvendinti padėjo ir dalyviais rūpinosi direktorė Alvyga Zmejevskienė, Oleg Ševeliov, Vilma Poviliūnienė, Dijana Stefanovičienė, Jadvyga Savickaitė, Giedrė Senulienė, Simonas Senulis, Aleksandras Krivošeinas, Darius Žuromskas, Ugnius Budvydas, Alvydas Staniunaitis, Žydrūnas Gardžiulis, Vytautas Tenešis, Stanislovas Augėnas, Jelena Kovaliova, Justinas Janickas, Giedrius Steponavičius ir kiti Muziejaus darbuotojai.

Projekto vadovas: Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos, skaitmeninimo ir restauravimo skyriaus vedėjas Rimas Supranavičius

Projekto partneris: Vilniaus knygrišių gildija

Trakų istorijos muziejaus informacija

Naujienos iš interneto