Gegužės 13 dieną, minint Romo Kalantos aukos jubiliejinius metus, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos kartu su minėta biblioteka ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru parengė mokslinę konferenciją apie sovietinės okupacijos metais vykusį neginkluotą pasipriešinimą, susijusį su R. Kalantos auka, vienu etapu priartinusia Lietuvos sąjūdžio susikūrimo metus.
Taip pat konferencijoje buvo aptarti įvairūs neginkluoto pasipriešinimo, pilietinio atsparumo ginti savo kraštą aspektai.
Susirinkusius nuotoliniu vaizdu pasveikino bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas ir Krašto apsaugos ministras dr. Arvydas Anušauskas. Gyvu būdu sveikinamąjį žodį tarė LR Seimo narė, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties Komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.
Konferenciją gražiai vedė, pristatydamas kiekvieną pranešėją istorijos dr. majoras Gintautas Jakštys, o kiekvieną paskaitytą pranešimą, įteikdamas pranešėjui atminimo dovaną, subtiliai pakomentuodavo Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius pulkininkas leitenantas Virginijus Vilkelis.
Taip pat skaitykite
Buvo perskaityta vienuolika pranešimų. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro atstovai dr. Kristina Burinskaitė ir dr. Arūnas Vyšniauskas pateikė sovietinės valdžios kilusią reakciją į 1972 m. Romo Kalantos susideginimą, jo aukos prasmę, kilusius jaunimo neramumus ir tuometinę katalikų padėtį Lietuvoje pagal užsienio pranešimus.
Aktyvi Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos leidimo bendradarbė, Laisvės premijos laureatė sesuo Bernadeta Mališkaitė savo pranešime nagrinėjo Tiesos supratimo klausimą, jos išlaisvinamąją galią.
Neseniai pasirodžiusios knygos „Artima praeitis“ autorius, Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas dr. Povilas Girdenis, pateikdamas vadinamo „Kauno pavasario“ vaizdo ekrane archyvinių dokumentų nuotraukas, kalbėjo apie Romo Kalantos politinio žygdarbio auką, primindamas ir kažkur lyg nustumto į pakraštį Vytauto Kaladės ryškiausią drąsų ir ryžtingą vaidmenį kilusioje antisovietinėje manifestacijoje. Jis sovietinio saugumo tardytojų buvo pavadintas „masinio viešosios tvarkos pažeidimo“ svarbiausiu kaltininku…
Visada laukiama LR Seimo nario, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko dr. Lauryno Kasčiūno įtaigaus žodžio, jo pastebėjimų. Konferencijoje jis kalbėjo apie pilietinio pasipriešinimo vietą Lietuvos saugumo ir gynybos politikoje, pažadėjo dėti visas pastangas, kad mokyklinis jaunimas ne tik turėtų supratimą apie pilietinį pasipriešinimą, bet mokėtų tai įgyvendinti ir praktinėje veikloje.
Muzikos kūrėjas, rašytojas ir vertėjas Vytenis Rožukas savo pranešime pasakojo apie R. Kalantai skirto savo dingusio romano „Naujamadiški vergai“, parašyto 1973 metais, turinį.
Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos absolventė Viktorija Jenciūtė padarė pranešimą „Kalantinių atgarsiai Lietuvos periferijoje 1972 m.“.
Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Andrius Marcinkevičius, tyrinėjantis Lietuvos etnines grupes, savo pranešime nušvietė rusų etninės ir pilietinės tapatybės konstravimą rusų kalba leistoje Sąjūdžio spaudoje.
Buvęs specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono „Erelis-02“ Afganistane vadas, dainuojamos poezijos kūrėjas ir atlikėjas, išleidęs savo autorinę knygą „Mūzoms ir jų kareiviams“ – Mokymo ir doktrinų valdybos Karybos instituto direktorius pulkininkas leitenantas Valerijus Šerelis savo pranešime įtaigiai, su poetišku įtaigumu pateikė rezistencijos esmę, jos principus.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė dr. Ainė Ramonaitė savo pranešime nagrinėjo šalies gynimo valios priklausomumo problemą.
Lietuvos laisvės kovų dalyvis Zigmas Tamakauskas padarė pranešimą apie jaunimo pasipriešinimą sovietinei okupacijai.
Konferencijos baigiamąjį, apibendrinantį žodį tarė jau mūsų minėtas Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius Virginijus Vilkelis.
Šioje konferencijoje pateiktų pranešimų publikacija turėtų prisidėti ne tik prie mūsų istorinės atminties saugojimo, bet ir prie galimo pilietinio pasipriešinimo temos realizavimo, prie visuomenės patriotinio pilietinio ugdymo.
Dėkojame Gerb. Ramūnui Trimakui – Mobulizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos specialistui, subtiliai, su dideliu atidumu parengusiam vykusios konferencijos temas ir dienotvarkę, dėkojame minėto renginio pagalbininkui – savanoriui veteranui, vienam iš Lietuvos kariuomenės kūrėjui Arnoldui Kulikauskiui ir kitiems šios patriotinio turinio konferencijos rengėjams.
Zigmas Tamakauskas
Aldonos Grigaitienės nuotr.